دوستان سلام. تا اول جولای که روز ملی کانادا هست، زمان زیادی نمونده. سالها پیش در چنین روزی، کانادا تبدیل به کشوری مستقل شد و مردم این کشور هر سال این روز رو جشن می گیرن. در بین شخصیت های داستانی، آن شرلی از محبوبیت خاصی بین کانادایی ها برخورداره. برای همین سایت رسمی آنه در گرین گیبلز متنی رو به مناسبت روز ملی کانادا آماده کرده که در ادامه می تونین ترجمه اش رو بخونین. این متن از زبون یه کانادایی نوشته شده، پس وقتی میگه "مردم ما" منظورش مردم کانادا هست، نه مثلا مردم ایرانلبخند لازم به ذکره که نویسنده آن شرلی کانادایی بوده.

    بیش از صد سال از زمانی که ال. ام. مونتگومری اولین رمان از سری آن شرلی را نوشت، می گذرد اما این یتیم موقرمز پرنس ادواردی هنوز در جایگاه خود باقی مانده است. در بسیاری از ابعاد، این قضیه که آنه شرلی چطور تبدیل به نماد ادبی و سینمایی کانادا شد، به شخصیت درونی خود آنه بر می گردد. دختر کوچکی که به یتیم خانه سپرده شده بود و در زندگی چیزی جز بردگی، و در آینده چیزی جز یاس و نا امیدی به همراه نداشت. آنه می توانست به راحتی تسلیم سرنوشتش بشود اما این راه و روش آنه، و دقیق تر بگوییم راه و روش کانادایی ها نیست.

    با وجود زندگی محقر آنه، خیال پردازی های روشنی بخش او این توانایی را به او داد تا زیبایی را در میان اغلب ظلم ها و زشتی های دنیای اطرافش پیدا کند. آنه هرگز تسلیم نیروهایی نشد که سعی داشتند او را از پا در بیاورند و ایمانش را به اینکه زندگی بهتری در انتظار اوست، از دست نداد. حتی زمانی که در عمق نا امیدی بود، ثابت قدم ماند و خودش را باور داشت تا زمانی که به اهدافش رسید. همین خصوصیات بود که به اجداد ما [کانادایی ها] کمک کرد تا سرسختانه سرزمین کانادا را زنده نگه دارند تا کانادا چیزی باشد که امروز هست. 

    کاملا ساده ست؛ آنه هرگز تسلیم نشد و نخواست خودش را به شرایط عادت بدهد. برعکس، او شخصیت منحصر به فرد خود را حفظ کرد و دیگران را به سوی خود فرا خواند تا دنیا را از چشم او تماشا کنند. زمانی که آنها این کار را انجام دادند، برای همیشه تغییر کردند. تخیل، شخصیت، و سرسختی آنه از او نمونه یک شخصیت مثبت را برای نسل های مردم ساخته است و شاید او را تبدیل به بهترین سفیر کانادایی کرده است که تا به حال داشته ایم. در نظرسنجی اخیر شبکه CBC آنه شرلی به عنوان نمادی ترین کاراکتر کانادا انتخاب شده است [یه چیزی مثل رستم برای ایران]. حتی بیشتر از کاراکترهای آشنایی مثل وینی پو، ولورین، و سوپرمن. 

     آن شرلی یکی از آن کاراکترهای تقریبا عرفانی است که باعث می شود آن را در درونمان باور کنیم و ما را وادار می کند که رویاهایمان را بدون در نظر گرفتن موانع پیش رو، دنبال کنیم. آنه شرلی تجسم یک روح کانادایی است و به ما نشان می دهد که با داشتن ایمان کافی، سرسختی، و وسعت خیال، هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد. و اگر این یک نماد افتخار آمیز برای کانادا نیست، نمی دانم آن را چه چیز دیگری می توان نامید.

منبع خبر

برچسب‌ها: آنشرلی، نویسنده آنشرلی، کارتون آنشرلی