سه رمان امیلی در نیومون، امیلی و صعود، و امیلی و جست و جو، داستان امیلی را از کودکی و مدرسه امیلی و رشد نمادین او در راه موفقیت در نویسندگی دنبال می کند. کتاب دوم و سوم جریان های عاشقانه‌ی زندگی امیلی را بیشتر دنبال می کند.

    "امیلی از سواری در هوای دل انگیز ماه جون [=ژوئن] لذت برد. هیچ کس زیاد حرف نمی زد، حتی سوسی سال هم در سکوتی غمگین فرورفته بود، گهگاه پسرعمو جیمی چیزی می گفت که به نظر می آمد روی سخنش بیشتر با خودش است..." (از کتاب امیلی در نیومون)

    رمان "امیلی" برای ما زندگی دختر جوان یتیم را مجسم می کند و نشان می دهد. امیلی استار دخترکی است که بعد از مرگ پدرش توسط خانواده ی مادری اش به سرپرستی پذیرفته می شود. داستان امیلی بیشتر واقعگرایانه است. بسیاری از اتفاقاتی که برای امیلی در رمان پیش می آید، برای مونتگومری، نویسنده ی داستان پیش آمده است.

    در بخشهایی از کتاب امیلی در نیومون آمده است: "... امیلی گفت: کاش آدم ها از همان لحظه ی تولد همه چیز یادشان می ماند. این طوری خیلی جالب می شد./ پدر لبخندی زد و گفت: فکر کنم آن طوری کلی خاطره های ناجور ذهنمان را پر می گرد. البته در مورد تو صدق نمی کرد، چون تو کوچولوی خوش مشربی بودی، امیلی. ... "

    امیلی استار با عشق به نوشتن متولد شده است. او یک دختر یتیم ساکن مزرعه ی نیومون است و نوشتن به او توان روبرویی با تلخی ها و سختی ها را می دهد. رمان امیلی و صعود، قصه دختر پر تلاشی است که باید به افراد کهنه اندیش قول بدهد تا دیگر به نویسندگی نپردازد. آیا این اولین قدم امیلی به قله و صعود است؟ زمانی که شعرهای امیلی به چاپ می رسند و او به نویسنده ی روزنامه شهر تبدیل می شود به نظر می آید که موفقیت در راه است.

     "... خیلی وقت است که سراغ دفتر خاطراتم نیامده ام. توی خانه ی خاله روت به این راحتی ها نمی شود وقت آزاد پیدا کرد، اما الان جمعه شب است و من نتوانستم برای تعطیلات آخر هفته به خانه برگردم. به همین خاطر برای آرام کردن خودم سراغ خاطره نویسی آمده ام..." (امیلی و صعود)

    اما وقتی تدی برای رسیدن به هدفش در مسیر هنر، دیارش را ترک می کند و به مدرسه هنر مونترال می پیوندد دنیای امیلی از هم می پاشد. درون امیلی در جست و جوی چیزی ست که او را به نویسنده شدن نزدیک کند.

    "... اما گاهی شور و شادی وجودش را فرا می گرفت؛ وقت هایی که احساس می کرد خلاقیت، چون شعله ای نامیرا در وجودش زبانه می کشد. لحظاتی نادر که احساس می کرد به کمال رسیده و هیچ آرزویی ندارد..." (امیلی و جست و جو)

    ال. ام. مونتگومری در کلیفتون واقع در جزیره پرنس ادوارد به دنیا آمد. پدر و مادرش، هیو جان مونتگومری و کلارا وولنر مک نیل نام داشتند. وقتی لوسی مود مونتگومری بیست و یک ماهه بود، مادرش بر اثر بیماری سل درگذشت. پدرش او را به خانواده مادری اش، یعنی الکساندر و لوسی وولنر مک نیل سپرد و به غرب کانادا رفت و در جزیره پرنس آلبرت ساکن شد و مجددا ازدواج کرد. مونتگومری زن حساس و باهوشی بود که عمیقاً از اتفاقاتی که برای خودش و یا در دنیا رخ می داد، متاثر می شد. او در دفتر خاطراتش، دردی را که از به دنیا آوردن فرزند مرده اش متحمل شده بود و ترس از جنگ جهانی اول و مرگ پسرخاله عزیزش " فرد کمپبل" و رنج همسرش از مالیخولیای مذهبی را بیان کرده است. اما علیرغم تمام این مشکلات، او به نوشتن و بیان عشق به زندگی، طبیعت و زیبایی در داستان ها و دفتر خاطراتش ادامه می داد.

    او که تنها همراه پدربزرگ و مادربزرگش زندگی می کرد، به تخیلات و طبیعت و کتاب ها و مخصوصاً نوشتن خو گرفت و وقتی که فقط نه سال داشت، شعر می سرود. وی همچنین مدتی را با خاله اش آنی کمپبل و دایی اش جان و خانواده هایشان گذراند و به دیدن پدربزرگ پدری اش، سناتور دونالد مونتگومری که در نزدیکی کمپبل ها زندگی می کرد می رفت. یک سال نزد پدر و نامادریش در جزیره پرنس آلبرت بود و در همان زمان برای اولین بار، شعری را در روزنامه پاتریوت به چاپ رساند. ظرف یک سال (۱۸۹۲) دوره آموزگاری را در کالج پرنس ولز گذراند و در سه مدرسه جزیره تدریس کرد. یک سال از تدریس دست کشید تا دروس منتخب در ادبیات انگلیسی را در دانشگاه دال هاوس هالیفاکس بخواند و یکی از معدود زنان عصر خود شود که جویای تحصیلات عالی بودند.

    ال. ام. مونتگومری، نویسنده معروف و خیال پرداز کانادایی بود که معمولاً برای نوجوانان شعر و داستان کوتاه می نوشت. مونتگومری بیشتر به خاطر مجموعه رمان‌هایی با نام "آن شرلی" شناخته می‌شود. مونتگومری ۲۰ رمان و ۵۰۰ داستان کوتاه و شعر منتشر کرد. آثار، خاطرات و نامه‌های این نویسنده، توسط علاقه‌مندان و دانشگاهیان سراسر جهان، خوانده و تدریس می‌شوند.

    مؤسسه انتشارات قدیانی، کتابهای امیلی نوشته ی ال. ام. مونتگومری و ترجمه ی سارا قدیانی را در نوبت اول چاپ در تیراژ 1100 نسخه روانه بازار کتاب کرد [هر جلد 1100 نسخه]. علاقه مندان می توانند این کتاب را از غرفه ی انتشارات قدیانی در بیست و هشتمین نمایشگاه کتاب تهران تهیه کنند. همچنین می توانید علاوه بر مراجعه به کتاب‌فروشی‌های معتبر سراسر کشور، به نشانی الکترونیکی www.ghadyani.org نیز مراجعه نمایید.

کتابهای امیلی

منبع: آرشیو اخبار سایت انتشارات قدیانی

برچسب‌ها: امیلی در نیومون، امیلی و صعود، امیلی و جست و جو، قدیانی